6 lipca 2017

Downsizing

Downsizing – mniejsze spalanie, więcej mocy

Downsizing to zastępowanie większego układu napędowego takim o mniejszej pojemności, przy jednoczesnym zachowaniu tych samych parametrów, które są zachowane dzięki turbosprężarce lub kompresorowi. Najprościej rzecz ujmując chodzi o zmniejszenie pojemności skokowej silnika, przy jednoczesnym zwiększeniu jego mocy i osiągów auta.

 

Silniki wyprodukowane w oparciu o metodę downsizingu powinny być nie tylko bardziej ekologiczne, lecz przede wszystkim ekonomiczne i efektywne. Zastosowanie takiego rozwiązania przyczynia się do obniżenia masy silnika aż o 10 kg.

Jedną z licznych zalet takiego rozwiązania, jest mniejsze spalanie paliwa i emisja dwutlenku węgla w porównaniu do podobnych systemów napędowych o analogicznych osiągnięciach, lecz o większej pojemności skokowej.

Wątpliwości jednak budzi trwałość sinika wykorzystującego zwiększoną moc przy mniejszej pojemności. Nie ma jednak żadnych sygnałów, o skróconej produktywności takich jednostek. Bezawaryjność tego rodzaju silników zależy przede wszystkim od jakości poszczególnych podzespołów, a na tych jak do tej pory producenci nie oszczędzają.